Jasný a nekompromisný cieľ poskytovať najkvalitnejšie výrobky a hodnotu, ktoré sú kdekoľvek k dispozícii, viedol spoločnosť Mitutoyo od skromných začiatkov v roku 1934 k tomu, aby sa stala popredným dodávateľom metrologického vybavenia na svete.
Vrátane vývoja, výroby a predaja pôsobí spoločnosť vo viac ako 100 krajinách. Len v Japonsku prevádzkuje Mitutoyo okrem centrály v Kawasaki a predajných kancelárií aj dve vývojové pracoviská, desať výrobných závodov, dva metrologické inštitúty, päť kalibračných laboratórií, sedem servisných stredísk a sedem centier M³ Solution Center.
V medzinárodnom meradle je skupina Mitutoyo významne zastúpená v takmer 40 krajinách, kde má viac ako 80 pobočiek a národných distribučných sietí, 65 stredísk M³ Solution Center, 17 výrobných závodov, šesť výskumných a vývojových laboratórií, 12 metrologických inštitútov a 20 kalibračných laboratórií. Okrem toho má Mitutoyo zastúpenie v približne 60 ďalších krajinách.
Táto rozsiahla celosvetová infraštruktúra znamená, že naši zákazníci majú istotu miestnej podpory a celosvetového technického poradenstva a logistického zázemia, aby ich dôležité meracie zariadenia boli v efektívnej a ziskovej prevádzke s minimálnymi prestojmi, nech sú kdekoľvek. To je dôležité najmä pre našich nadnárodných zákazníkov, ktorí potrebujú rovnakú úroveň podpory pre svojich partnerov a dodávateľov v cudzích krajinách, akú dostávajú od spoločnosti Mitutoyo.
História spoločnosti Mitutoyo začala v roku 1934, kedy Yehan Numata založil v tokijskej štvrti Kamata výskumné centrum s cieľom vyrábať prvé japonské mikrometre.
Zakladateľ spoločnosti Mitutoyo Corporation Yehan Numata sa narodil 12. apríla 1896 v japonskej prefektúre Hirošima. Narodil sa v rodine budhistického kňaza ako šieste z ôsmich detí. V jeho rodinnom rode boli budhistickí kňazi už od 16. storočia.
Yehan Numata odišiel z Japonska do Los Angeles (USA) a naučil sa po anglicky. Bol prijatý na Kalifornskú univerzitu v Berkley, kde vyštudoval štatistiku a získal titul z ekonómie.
V roku 1934 sa vrátil do Japonska, kde si prenajal malú kanceláriu neďaleko Tokia, aby mohol vyrábať prototyp mikrometra.
Prvá výrobná séria mala 100 kusov, ale vydaných ich bolo iba 17.
Princípy skrutkových závitov ako prvý použil James Watt (1736-1819) zo Škótska na meranie hrúbky dosiek svojich parných strojov, ale moderný mikrometer vynašiel francúzsky inžinier Pièrre Palmer v roku 1846. Jeho skrutkový závit mal rozstup 1 mm a najmenšia odčítaná hodnota bola 0,0 mm, ale obsahoval všetky prvky, aby mohol byť moderným mikrometrom.
Jediným cieľom spoločnosti Mitutoyo Corporation pri jej založení v roku 1934 bola výroba mikrometrov.
Bolo však nesmierne ťažké rezať jemné nite s hrúbkou 0,5 mm a vzhľadom na výnimočné požiadavky Yehana Numatu na kvalitu trvalo niekoľko rokov, než bola vytvorená prvá séria. Napriek tomu testom prešlo iba 17 kusov a 83 kusov bolo vyradených. Bol to pre nich horkosladký okamih, kedy boli tieto odmietnuté mikrometre pochované pod podlahou dielne.
Odtiaľ pochádza koncept "Presnosť je našou profesiou".
V nasledujúcich rokoch a desaťročiach mikrometre výrazne získali na kvalite a presnosti. Do portfólia navyše pribudli ďalšie ručne ovládané meracie prístroje: Vernierove a číselníkové posuvné merítka, hĺbkomery a mikrometrické odpichy, výškomery a mnoho ďalších. Prístroje Mitutoyo čoskoro zvládli veľký "skok" cez Tichomorie do Severnej Ameriky, kde bolo v roku 1963 založené prvé zámorské oddelenie.
V tom čase navštívil Yehanov syn Yoshiteru dvoch európskych predajcov vo Veľkej Británii (Draper) a Holandsku (Hoekstra) a už plánoval založenie Európskej centrály v Nemecku. Pri ďalšej návšteve sa stretol s Bernom Schraderom, majiteľom firmy Sartorius Nachf, ktorý sa neskôr stal výhradným zástupcom v Nemecku, rovnocenným partnerom (Sartorius Mitutoyo) a jedným z najdôležitejších distribútorov.
V roku 1965 sa u Schradera v kancelárii objavil pán Nakajima z vtedy neznámej firmy s neznámym menom, ktorý so sebou priniesol posuvné meradlo, mikrometer, úchylkomer a výškomer od firmy Mitutoyo. Schrader a jeho tím boli kvalitou prístrojov ohromení a okamžite videli príležitosť uviesť tieto prístroje na extrémne konzervatívny nemecký trh.
V tej dobe boli japonské výrobky trochu exotické a výrazne odlišný spôsob ich prezentácie na veľtrhoch prinútil domácich konkurentov k akcii. Niektorí z nich sa vyhrážali organizátorom veľtrhov bojkotom, pokiaľ bude spoločnosti Mitutoyo ďalej umožnené prezentovať svoje výrobky. S opačným účinkom. Tým sa potenciálni zákazníci o nového uchádzača ešte viac zaujímali a čoskoro sa dozvedeli o mimoriadnej kvalite výrobkov za priaznivé ceny.
Spoločnosť Mitutoyo bola vždy v popredí, pokiaľ ide o vývoj sofistikovaných, vysoko inovatívnych meracích zariadení, riešenie meraní na mieru alebo v linkách, multisenzorové merania či inovácie určujúce trendy.
Budúcnosť presného merania, ako ju definuje spoločnosť Mitutoyo, spočíva v inovatívnych softvérových riešeniach, ktoré plne využívajú potenciál hardvéru na vykonávanie meraní.
Integrované riešenie pre automatizáciu výroby (IoT) pripája k sieti rad strojov, ktoré umožňujú nepretržité sledovanie výrobných procesov v reálnom čase. Digitalizácia, automatizácia a virtualizácia na mieste zvyšujú efektivitu práce. Je to začiatok Priemyslu 4.0, priemyselnej revolúcie plne využívajúcej IT. V šikovných továrňach sa dáta získané v reálnom čase prostredníctvom internetového prepojenia využívajú na udržanie optimálnej prevádzky ako strojov, tak aj zamestnancov, a to za všetkých okolností. Prebiehajú iniciatívy, ktorých cieľom je zaistiť optimálnu prevádzku strojov i personálu za všetkých okolností.
Prebiehajú iniciatívy zamerané na efektívne využívanie priemyselného vybavenia znižovaním nákladov a zefektívnením a optimalizáciou práce. Pokiaľ ide o merania, je potrebné spravovať celý rad údajov vzhľadom na rastúci význam kontroly kvality, diverzifikácie cieľových produktov a zrýchľovania životných cyklov výrobkov. Hromadenie a zdieľanie znalostí sa však stalo problémom kvôli nedostatku pracovníkov, ktorí by boli k dispozícii na mieste a vykonávali meranie. Konvenčné výrobné procesy často zahŕňali optimalizáciu dizajnu a kontrolu kvality v jednotlivých továrňach.
Výrobné procesy, ktoré spoločnosť Mitutoyo plánuje do budúcnosti, nebudú zahŕňať čiastkové optimalizácie v jednotlivých továrňach, ale budú sa snažiť zvýšiť efektivitu výroby prostredníctvom integrovaného riadenia a celkovej optimalizácie založenej na vzájomnej výmene dát medzi osobami zodpovednými za konštrukciu, kontrolu kvality a továrňami. Inovatívne riešenia, ako je softvér Mitutoyo MeasureLink, vytvárajú databázu prepojením všetkých nameraných dát v továrni prostredníctvom siete. Správca vykonáva centralizované sledovanie informácií zo všetkých terminálov pre zber dát v sieti.
Poskytuje výkonný záložný systém pri skúmaní problémov potvrdzovaním a vykonávaním rôznych štatistických analýz výsledkov meraní. Realizoval integrovanú správu, ktorá umožňuje správcom, ľuďom na pracovisku zapojeným do výroby a v kontrolnej miestnosti kedykoľvek skontrolovať akékoľvek informácie.
Na úvod by som Vám chcel z celého srdca poďakovať za používanie výrobkov Mitutoyo. Od svojho založenia v roku 1934 ponúka spoločnosť Mitutoyo meracie nástroje, ako sú mikrometre a posuvné merítka, systémové prístroje, ako sú súradnicové meracie prístroje, prístroje na meranie tvaru a optické meracie prístroje, na trhoch po celom svete pod heslom "Kvalita na prvom mieste" a odvtedy sú výrobky spoločnosti žiadané a používané zákazníkmi po celom svete.
V posledných rokoch sme sa venovali nielen vývoju nanotechnológií, ale reagovali sme aj na diverzifikujúce sa potreby priemyslu a spolupracovali sme na podpore internetu vecí a automatizovaných technológií. Vďaka meracím technológiám, ktoré sme za mnoho rokov vybudovali, aktívne poskytujeme riešenie na zvýšenie produktivity našich zákazníkov.
Spoločnosť Mitutoyo bude pokračovať vo svojej úlohe poprednej svetovej spoločnosti, ktorá sa venuje neúnavnému hľadaniu špičkových technológií a poskytuje nielen meracie nástroje, ale aj technológie súvisiace s meraním.
Tešíme sa na Vaše vedenie a podporu pri našej práci.
Prezident Yoshiaki Numata